Projektist täpsemalt
Pärmid ehk pärmseened on eukarüootsed, üherakulised mikroorganismid, kes kuuluvad riiki Seened. Nad kuuluvad seeneriigi kahte hõimkonda - kottseened (Ascomycota) ja kandseened (Basidiomycota). Pärmid jagunevad pungumise või pooldumise teel. Erinevalt paljudest teistest seentest, pärmid sugulisel paljunemisel viljakeha ei moodusta. Pärmseened on loomse toitumistüübiga organismid.
Pärmseeni on maailmas kirjeldatud umbes 1500 liiki. Arvatakse, et kõikidest seeneliikidest moodustavad pärmid vaid 1%. Erinevad pärmiliigid leiavad kasutamist nii toiduainetetööstuses (näiteks pagaritööstuses, ensüümide ja toidulisandite tootmises), kääritamisel (näiteks veini, õlu, kalja ja bioetanooli tootmisel), farmaatsiatööstuses (näiteks hormoonide ja ravimite tootmisel) ja teadusuuringutes (näiteks rakubioloogis, molekulaarbioloogias, ravimiuuringutes, toksilisuse uuringutes, pärilike haiguste uuringutes jne.). Vaatamata sellele, et need silmale nähtamatud eukarüootsed organismid on leidnud juba laialdast kasutamist, tuntakse maailmas laialdast huvi uute pärmiliikide leidmise ja olemasolevate pärmiliikide isoleerimise vastu.
Projekti „101 pärmitüve Eesti loodusest“ eesmärgiks on looduslike pärmitüvede isoleerimine, nende esialgne iseloomustamine ning liigilise koosseisu määramine.
Projekti raames tutvustatakse kooliõpilastele teadustöö põhimõtteid. See ei ole lihtsalt „teeme katsed läbi“ projekt, vaid eesmärk on näidata reaalset teadusliku uurimistöö läbiviimist, andmete kogumist, liikide määramise erinevaid meetodeid ning tulemuste esitamise olulisust. Projekt näitab ka, et tänapäeval ei ole mõtet eristada nn. „rohelist“ (loodusvaatlusel ja mõõtmistel põhinev) bioloogiat „valgest“ (laborikatsetel põhinev) bioloogiast, vaid need bioloogia osad on omavahel väga tihedalt läbipõimunud. Molekulaarbioloogilised meetodid on laialdaselt kasutusel liigilise mitmekesisuse kindlaks tegemisel.
Selle projekti eesmärgiks on ka bioteaduste populariseerimine Eesti üldhariduskoolides. Lisaks omandavad bioteadusi õppivad üliõpilased projektis raames teadusliku uurimistöö läbiviimise ja juhendamise oskused ning kogemused.