Bioloogiaolümpiaadile kogunesid Tartusse kõige tublimad gümnasistid

9.–10. märtsil peeti Tartus 58. Eesti bioloogiaolümpiaadi lõppvoor gümnaasiumiõpilastele. Lõppvoorus osales 55 noort, kes valiti välja piirkondlike olümpiaadide tulemuste põhjal. Koos gümnaasiumiõpilastega oli olümpiaadile kutsutud ka kolm väga tublit 9. klassi õpilast.

Lõppvoor koosnes teoreetilisest ja praktilisest osast. Esimesel päeval lahendasid osalised zooloogia, molekulaarbioloogia, botaanika ja histoloogia valdkonna praktilisi ülesandeid. „Päeva lõpuski pidi olema värske, et osata vastata keerulistele küsimustele, mis olid pikitud praktilise töö sisse,“ lisas olümpiaadi žürii esimees Sulev Kuuse. Teisel päeval võeti mõõtu teooriaülesannete lahendamises.

Koondtulemuste järgi olid võistluse parimad järgmised õpilased:

1. Mari Remm (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. kl),
  2. Kirke Joamets (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. kl),
  3. Martin Rahe (Tallinna Reaalkooli 10. kl).

Kümnendate klassid esikolmiku moodustasid Martin Rahe, Sofia Marlene Haug ja Anna Pauliina Rumm (kõik Tallinna Reaalkoolist). Üheteistkümnendate klasside parimad kolm õpilast oli Mari Remm, Anni Joamets (Tallinna Prantsuse Lütseum) ja Hanna-Riia Allas (Hugo Treffneri Gümnaasium). Kaheteistkümnendatest klassidest olid kolm parimat Kirke Joamets, Andreas Must ja Carmen Kuusk (kaks viimast Tallinna Reaalkoolist).

Zooloogia ja botaanika praktikumide edukaim oli üldvõitja Mari Remm. Histoloogia praktikumis saavutas parima tulemuse Elise Helena Armulik (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. kl). Molekulaarbioloogia praktikumi parim õpilane oli Kirke Joamets.

Täielikud tulemused koos žürii lõppotsusega on ülikooli teaduskooli kodulehel.

30. rahvusvaheline bioloogiaolümpiaad (IBO) toimub 14.–21. juulil Ungaris Szegedis. Eesti võistkonna lõplik koosseis selgub IBO kandidaatide valikvõistlusel 8.–12. aprillil Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudis.

Tulemuste koondtabeli põhjal oodatakse IBO Eesti võistkonda kandideerima järgmisi õpilasi.

1. Mari Remm, Hugo Treffneri Gümnaasium, 11. kl, õp Saima Kaarna
  2. Kirke Joamets, Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. kl, õp Saima Kaarna
  3. Martin Rahe, Tallinna Reaalkool, 10. kl, õp Kersti Veskimets
  4. Sofia Marlene Haug, Tallinna Reaalkool, 10. kl, õp Kersti Veskimets
  5. Anni Joamets, Tallinna Prantsuse Lütseum, 11. kl, õp Sirje Tekko
  6. Liis Siigur, Miina Härma Gümnaasium, 9. kl, õp Helin Semilarski
  7. Andreas Must, Tallinna Reaalkool, 12. kl, õp Kersti Veskimets
  8. Hanna-Riia Allas, Hugo Treffneri Gümnaasium, 11. kl, õp Saima Kaarna
  9. Anna Pauliina Rumm, Tallinna Reaalkool, 10. kl, õp Kersti Veskimets
  10. Carmen Kuusk, Tallinna Reaalkool, 12. kl, õp Kersti Veskimets
  11. Elise Helena Armulik, Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. kl, õp Saima Kaarna
  12. Hannes Kuslap, Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. kl, õp Saima Kaarna

Bioloogiaolümpiaadi toetasid Haridus- ja Teadusministeerium, Tartu Ülikool, Tartu Ülikooli teaduskool, Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituut, Tartu Ülikooli maateaduse ja ökoloogia instituut, Tartu Ülikooli loodusmuuseum, ajakirja Eesti Loodus toimetus ja Toomas Kukk, Quantum Eesti AS, SF Pandivere OÜ, Tartu Lõunakeskuse Rotaks, Lindenhill (OÜ Karsem), Tartu Mänguasjamuuseum ning Tartu Antoniuse gildi keraamikud.

Olümpiaadi aitasid korraldada Silvia Pihu, Illi Tarmu, Mari Tagel, Kristina Põšnograjeva, Karl Jürgenstein, Rudolf Bichele, Ando Vaan, Uku-Laur Tali, Daniel Valdma, Mark Gimbutas jpt.

Lisainfo: Sulev Kuuse, TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudi vivaariumi juhataja, 737 5060, sulev.kuuse@ut.ee