Eesti teadlaste loodud test päästab rasedad liigsest närvipingest

Eelmise aasta septembris turule toodud kodumaine loote kromosoomhaiguste test Niptify võimaldab uue uuringu andmetel tuvastada loote kromosoomhaigused peaaegu sada protsenti.

Eesti teadlased koostöös naistearstidega korraldasid uuringu, kuhu kaasati üle 400 Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Ida-Tallinna Keskhaigla lapseootel naise. Ema vereproovi põhjal tehtud loote kromosoomianalüüsiga leiti üles kõik Downi, Edwardsi, Patau ja Turneri kromosoomhaiguse riskiga looted. Tulemuste põhjal avaldati ajakirjas Prenatal Diagnosis hiljuti teadusartikkel.

Uuringusse kaasatud patsientidest oli 60%-l leitud juba varem suur loote kromosoomhaiguse risk ja nad olid saadetud lisauuringutele. Niptify testiga tuvastati kokku 32 kromosoomhaiguse riskiga loodet, mis langes 100% kokku diagnostilise uuringu tulemustega.

Uuringut juhtinud Tartu Ülikooli reproduktiivmeditsiini professor ja Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse (Tervise-TAK) juht Andres Salumets kinnitas, et koostöö aktiivsete naistearstide ning teadlaste vahel loob uusi väärtusi.

«Hea on tõdeda, et meie koostöö on tänu Niptifyle jõudnud ka otse patsientideni. Ilma nendeta ei ole võimalik täppismeditsiini teste Eestis arendada. Meile endile oli Niptify testi suur täpsus teada juba varem, kuid nüüd sai uuring ka ametlikult teadusajakirjas avaldatud,» rääkis Salumets.

Loe edasi Tartu Ülikooli ajakirjast Universitas Tartuensis.