„Happy Pregnancy“ projekt toob Tartusse maailma reproduktiivtervise tippteadlased

21. ja 22. mail kohtuvad Tartu ülikooli geeni- ja biotehnoloogia keskuses Omicum (Riia 23b-105) naiste ja meeste reproduktiivtervise valdkonna tippeksperdid. Rahvusvahelises „Happy Pregnancy“ töötoas osalevad lisaks Eesti teadlastele ja arstidele reproduktiiv-(bio)meditsiini eksperdid Oxfordi, Cambridge’i, Grazi, Pittsburgi, Londoni, Oslo, Barcelona, Turu ja Kopenhaageni ülikoolidest.

„Happy Pregnancy“ uuringu raames juba teist aastat järjest toimuvasse foorumisse on kaasatud reproduktiivvaldkonna eksperdid nii akadeemilistest teadusasutustest, kliinikutest kui ka rakenduslikest teadus-arenduskeskustest. Kahepäevase töötoa raames on võimalik kuulata kümne rahvusvahelise ja kuue Eesti esineja ettekandeid. Loengud on suunatud arstidele, teadlastele, tudengitele ja kõigile antud temaatikast huvitatutele.

Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi projektijuhi Teele Eensaare sõnul on tegu suurejoonelise üritusega: „See, et korraldajate kutse võtsid vastu maailmas niivõrd tuntud arstid ja teadlased, näitab Eesti teadlaste kõrget taset ning ka seda, et oleme väärilised koostööpartnerid.“

Töötoa esimesel päeval, 21. mail käsitletavad teemad on enam kliinilise suunaga, keskendudes rasedustüsistustele, androloogiale ja reproduktiivsüsteemi kasvajatele. Ühe rahvusvahelise eksperdina astub üles Oxfordi ülikooli professor Christopher Redman, kes on Euroopa juhtivaid teadlasi-arste ühe sagedasema rasedustüsistuse, preeklampsia patogeneesi, diagnostika, ennustamise ja ravi alal.

Maailmas on preeklampsia sageduseks hinnatud 3-8%. TÜ kliinikumi naistekliiniku projekti koordinaatori dr Kristiina Rulli sõnul esineb Eestis preeklampsiat 2-3% rasedatest: „Esinemissagedus näib esmapilgul väike, kuid tegemist on tõsise terviseprobleemiga.“ Uuringu üheks eesmärgiks on koguda rasedate prospektiivne kohort-valim, mille põhjal hinnata preeklampsia ja teiste rasedustüsistustega seotud biomarkerite ennustusvõimet.

„Enamik sellelaadseid uuringuid on tehtud nii, et vere või uriini proovid on võetud siis, kui patsiendil on juba preeklampsia välja arenenud. Professor Redmani pikaajaline teadmiste ja nõuannete pagas aitab Eesti arstidel ja teadlastel kindlasti uuringut paremini läbi viia, et jõuda kunagi soovitud lõpptulemuseni – kliiniliselt kasutatavate rasedustüsistuse teket ennustavate biomarkeriteni,“ rääkis Tartu ülikooli inimese molekulaargeneetika professor, uuringu vastutav täitja Maris Laan

22. mail toimuvad ettekanded on enam baasteadusuuringute kesksed: platsenta funktsioon, molekulaarsed ja „oomika“ uuringute rakendamine reproduktiivmeditsiini valdkonnas, retrospektiivsete ja prospektiivsete uuringute läbiviimine reproduktiivmeditsiinis. Teiste hulgas esineb ka Londoni Imperial College’i ja Turu ülikooli tippteadlane professor Ilpo Tapani Huhtaniemi. Androloogiakeskuse juhi, dr Margus Punabi sõnul on professor Huhtaniemi üle-euroopaline ekspert, mis puudutab meeste viljatusprobleeme ja reproduktiivtervist ja viimase mõju vananemisele ning suremusele.

Töötuba toimub „Happy Pregnancy“ projekti raames (01.09.2012-31.08.2015), kuhu Tartu ülikooli teadlaste juhtimisel on plaan kaasata ligi 6000 Eesti inimest – nii rasedad kui ka rasedust planeerivad naised ning viljatusmurega silmitsi seisvad mees- ja naispatsiendid. Uuringu eesmärk on töötada välja uusi meditsiinilisi lahendusi rasedustüsistuste ning mõlema sugupoole viljatuse ja sellega seotud haiguste riski hindamiseks ning parandada võimalusi viljatuse ennetuses ja ravis.

Rohkem infot projekti, töötoa ja rahvusvaheliste esinejate kohta leiab „Happy Pregnancy“ veebilehelt.

Projekti „Development of Novel Non-Invasive Biomarkers for Fertility and Healthy Pregnancy“ („Happy Pregnancy“), mille raames töötuba aset leiab, rahastab Euroopa Liidu regionaalarengu fond läbi sihtasutuse Archimedes.

Kuula ka 18.05.2014 Vikerraadio saadet "Labor", kus räägitakse Happy Pregnancy töötoast ja raseduse ajal ette tulla võivatest probleemidest.

Lisainfo: Maris Laan, Tartu ülikooli inimese molekulaargeneetika professor, projekti „Happy Pregnancy“ vastutav täitja, tel: 737 5008, 5349 5258, e-mail: maris.laan [ät] ut.ee.

Egle Merbach
TÜ avalike suhete peaspetsialist
Tel: +(372) 737 5509
Mob: +(372) 58 6686 77
E-post: egle.merbach [ät] ut.ee
www.ut.ee