Hea kõhurasv võib kergendada koroonaviiruse kulgu

Ehkki kõrge kehamassiindeks on COVID-19 läbipõdemisel riskitegur, ei sõltu haiguse kulg ainuüksi inimese rasvaprotsendist. Oluline on hoopis elundeid ümbritseva vistseraalrasva käekäik. Viimane võib selgitada, miks põevad naised COVID-19 läbi kergemini, selgub eestlaste osalusel valminud rahvusvahelisest uuringust.

"Nii palju, kui praegu on teada, siis [koroonaviirusega – toim.] nakatumise tõenäosust rasvkude ei muuda, küll aga võib tal olla haiguse kulgu määrav roll," ütlevad Tartu Ülikooli biokeemia dotsent Priit Jõers ja Tartu Ülikooli bioloogia külalisprofessor Indrikis Krams. Koos kaasautorite Severi Luoto, Markus Rantala ja Tatjana Kramaga uurisid nad inimese rasvkoe mõju uue koroonaviiruse läbipõdemisele.

Kehamassiindeks, aga mitte ainult
Priit Jõersi ja Indrikis Kramsi sõnul mõjutavad COVID-19 kulgu inimese kaasnevad haigused. Näiteks võib COVID-19 kulgeda raskemalt südame-veresoonkonna haigustega, ainevahetussündroomiga ja suhkruhaigetel inimestel. Kuna rasvumine on nimetatud haigustega seotud, pole autorite sõnul üllatav, et võrreldes normaalkaaluliste inimestega võivad suure kehamassiindeksiga (KMIga) inimesed sattuda tõenäolisemalt COVID-19-ga haiglasse.

Loe edasi ERR Novaatorist.